Nové energetické štítky
a ekodesign světelných zdrojů

Dopad nařízení v České republice

Pravděpodobný dopad nařízení v České republice nebude velký s výjimkou zákazu lineárních zářivek T8. Odborný odhad dopadů nového nařízení ekodesignu v České republice:

  • Zákaz T8 zářivek 1.9.2023 – V České republice stále bude řada nerekonstruovaných objektů (např. zdravotnická zařízení, menší nákupní centra, obchody, menší provozy, skladové a průmyslové prostory, depa a garáže, školská zařízení, částečně zázemí kulturních zařízení) s původním T8 zářivkovým osvětlením. Velkoobchody jistě budou mít skladové zásoby T8 zářivek, ale jejich cena pravděpodobně mírně vzroste. Platnost nařízení a vyšší cena zářivek povedou buď 1. k vyšší instalaci LED trubic jako přímé náhrady zářivek, nebo 2. potřebě celkové rekonstrukce objektů nebo alespoň modernizaci osvětlovací soustavy. Druhé řešení je investičně náročnější a v některých případech bude proces obnovy osvětlovací soustavy trvat několik let.
  • Zákaz malých halogenových žárovek 1.9.2023 – Malé halogenové žárovky (např. G9) se používají především v designových svítidlech, kde se využívá malá velikost těchto světelných zdrojů. V roce 2020 existují plnohodnotné LED náhrady žárovek G9 do výkonu 40 W. Žárovky vyšších výkonů nelze adekvátně nahradit z hlediska světelného toku. Lze předpokládat, že inovace na trhu přinesou do roku 2023 i náhrady vyšších výkonů. Pravděpodobně ale část designových a domácích svítidel využívající malé halogenové žárovky G9 bude nahrazena LED svítidly.